Nový druh radarů na měření rychlosti v obci

Zajímá vás, jak se v České republice měří rychlost? Jste řidič? V tomto článku se zaměříme na jednotlivé způsoby měření, které na řidiče používá buď Policie ČR nebo Obce. Způsoby a technologie měření jsou již poměrně "vychytané" a mnohdy je skoro nemožné překročit rychlostní limit, protože v ten okamžik vás někde blikne blesk radaru.

radary na měření rychlosti v obci

Řidiči se orientují podle dopravních značek, které určují maximální rychlostní limit povolený v daném úseku. Obecně platí, že ve městě je limit 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici nebo rychlostních komunikacích je rychlost omezena na 110 - 130 km/h. Jak se chovat, abychom nepřekročili rychlost? Jednoduše, stačí, když se budeme řídit rychloměrem a nebo systémem čtení značek, který mají moderní automobily. Pokud se budete orientovat podle tachometru, nemělo by se vám stát, že překročíte rychlostní limit a budete za tento přestupem sankcionování, ať už pokutou nebo body. Měření se provádí s odchylkou +- 3 km/h.

Druhy měření rychlosti

  1. Pasivní měření
  2. Stacionární měření
  3. Informační měření

Pasivní měření rychlosti

Pasivní systém měření rychlosti je poměrně důmyslný, a to z toho důvodu, že je téměř neodhalitelný pomocí antiradaru. Funguje na takovém principu, že policejní vůz se "pověsí" za měřené vozidlo a měřící systém policejního automobilu disponuje pouze s informací z vlastního tachometru o aktuální rychlosti. V případě, že policejní vozidlo jede rychlostí 90 km/h, přičemž měřené vozidlo se mu nadále vzdaluje, logicky musí jet vyšší rychlostí než policejní. Výsledná rychlost není změřena přesně, ale pouze v rozmezí 95-120 km/h. Je ale jasné, že jste spáchali přestuek, tedy překročili maximální povolený rychlostní limit.

Stacionární měření rychlosti

Tyto radary mají podobu pověstných plechových budek nad silnicí. Princip je takový, že se spustí v okamžiku průjezdu vozidla pomocí tlakových senzorů ve vozovce. Na základě průjezdu je vypočítána aktuální rychlost a pokud je vyšší, kamera pořídí snímek vozidla s tváří řidiče a SPZ. Tento snímek poté putuje k místnímu orgánu, který ej vyhodnotí a zašle vám pozdrav s pokutou. 

Informační měření rychlosti

Informační měření je dnes opravdu hitem a jen málokde najdete obec, která by tímto zařízením nedisponovala. Tento způsob měření je tím nejrozšířenějším, protože se nejedná o nic jiného, než LED panel a měřící radar. Tabule pouze zobrazují vaši rychlost, takže záznam neposílají například Policii, která by vás následně vyzvala k zaplacení pokuty. Překročíte-li povolený limit 50 km/h, zobrazí se navíc hláška „Zpomal“ nebo „mračící se smajlík“. Novým typem radarů na měření rychlosti v obci je systém s detekcí SPZ. Ta je následně zobrazena na přídavném displeji.

Štítky: měření rychlosti v obci radar na měření rychlosti cena informační panely pro měření rychlosti vozidel radar s spz měřiče rychlosti vozidel informační radary

© 2017, Profi kutil s.r.o.
Fakturační adresa Wurmova 562/9, 779 00 Olomouc